Operakafè – På evig vandring

Kjøp billett
TI. 30. MAR. KL. 19:30 Kjøp billett

HVOR: Sandnes kulturhus
PRIS: fra 170,- til 220,-
VARIGHET: Ca 2 timer inkl pause
ARRANGØR: Sandnes Operakor med støtte fra Sandnes kommune og Sandnes kulturhus

PRAKTISK INFORMASJON

Arrangementet starter presis. Foajé og Kulturhusbaren åpner en time før arrangementstart. Du viser billetten ved inngang til salen. Om du har mobilbillett bør den lastes ned før inngang for å unngå kødannelse.
Har du ledsagerbevis? Kontakt oss og vis det første gang, så kan du kjøpe gratis ledsagerbilletter på nett etterpå.

Operakafè – På evig vandring

Schuberts udødelige syklus i vår samtid

I 1827 komponerer Franz Schubert sin store «Winterreise»-syklus på 24 sanger. Han er svært syk, og dør kun et år senere. I syklusen møter vi Vandreren, som har blitt forlatt av sine kjære og deretter begir seg ut på hvileløs vandring i mørk desperasjon, melankoli og håpløshet. Vi følger Vandreren på hans marerittaktige reise, som gradvis nærmer seg avklaring og resignasjon. Schuberts store syklus tolkes gjerne også som en mer universell, eksistensiell kamp mot indre og ytre mørke, kulde og destruktive krefter. 

Winterreise fremføres i sin helhet av den fremadstormende barytonen Aksel Rykkvin . Med seg har han pianist Joachim Knoph.

Aksel Rykkvin (bio) er en ung prisbelønnet baryton med base i London. Han studerer under prof. Mark Wildman ved Royal Acadmy of Music 2022-26, med et prestisjefylt stipend fra ABRSM. Han mottok flere utmerkelser i Storbritannia i 2023 og 2024, inkludert tredjepris i Joan Chissel/Rex Stephens Schumann Lieder Prize, andrepris og sangprisen i Kathleen Ferrier Society Bursary for Young Singers, og Mest Lovende Unge Sanger i Somerset Song Prize. Aksel og duettpartner Zany Denyer (piano)var Leeds Lieder Young Artists i 2024. Som tolvårig guttesopran fikk Aksel debutalbum med Orchestra of the Age of Enlightment strålende anmeldelser.. Begge hans soloalbum nådde topp 10 på den britiske klassiske hitlisten. Han hadde en internasjonal karriere som »verdens fremste guttesopran» (Svensk radio P2) og opptrådte bredt som solist på konserter, operaer, festivaler, radio og TV i Norge, Sverige, Finland, Nederland og Storbritannia. Som Yniold i Pelleas et Melisande i Oslo ble han hyllet som «uovertruffen» (ResMusica) og senere imponerte han ved Opera Comique i Paris som Anthony i Miranda. Under Christian Gerhaber og Gerold Hubers Lied-festival i 2023, roste Neue Zurich Zeitung ham for en «stemme like vakker som melk og blod» og Deutschlandfunk radio berømmet hans «ekstremt klare diksjon»

Joachim Knoph ( bio) har en aktiv virksomhet som pianist i Norge og utlandet, med gjentatte turneer i Kina og Russland. Han har utgitt flere kritikerroste album, sist platen «Å her møter mangt: Songs by Johan Kvandal» sammen med Isa Katharina Gericke, som nylig ble nominert i tre kategorier i tyske «Opus Klassik» Han har også tidligere utgitt Kvandals komplette pianomusikk på cd, til gode kritikker. Utgivelsen er streamet over en million ganger på Spotify. Han er mottaker av priser og legater som YAMAHA Award og Statens Kunstnerstipend. Joachim har også en sterkt økende aktivitet som komponist, særlig innen kormusikk, og hans seneste verk «Hope- A new Ceremony of Carols» har vakt internasjonal oppmerksomhet. Joachim Knoph er utdannet ved Norges Musikkhøgskole, Musikhøgskolan i Malmø, Ecole Normale de Musique, «Alfred Cortot» i Paris, samt et studieopphold ved Guildhall School of Music and Drama i London

PRAKTISK INFORMASJON

Arrangementet starter presis. Foajé og Kulturhusbaren åpner en time før arrangementstart. Du viser billetten ved inngang til salen. Om du har mobilbillett bør den lastes ned før inngang for å unngå kødannelse.
Har du ledsagerbevis? Kontakt oss og vis det første gang, så kan du kjøpe gratis ledsagerbilletter på nett etterpå.