Riksteatret – Triggersystemet
Kjøp billett| SØ. 27. SEP. KL. 18:00 | Kjøp billett |
HVOR: Sandnes kulturhus
PRIS: fra 180,- til 480,-
VARIGHET: 2 timer og 30 min (uten pause)
ARRANGØR: Riksteatret
PRAKTISK INFORMASJON
Arrangementet starter presis. Foajé og Kulturhusbaren åpner en time og 30 min før arrangementstart. Du viser billetten ved inngang til salen. Om du har mobilbillett bør den lastes ned før inngang for å unngå kødannelse.
Riksteatret – Triggersystemet
«En hyllest til teateret» Dagsavisen 6.
Med Bjørn Sundquist i spissen for et unikt ensemble, er «Triggersystemet» av Tore Vagn Lid en av de store teateropplevelsene du må få med deg akkurat nå!
Vi møter Kaptein Noah, en aldrende forsker som har trukket seg tilbake til et eget, eventyraktig fabelunivers. Her forsøker han å redde seg selv og sine små skapninger fra samtidens syndeflod. Rundt ham lever pinnedyr, skrukketroll og snegler – og det er nettopp disse som får ordet når de store spørsmålene stilles.
Scenerommet er intet mindre enn imponerende. Det maritime universet er konstruert med kjærlighet for detaljene, rigget som en seilbåt, bygget i tau og tre. Lugarene for dyrene, ja, for her er det levende småkryp i hovedrollene, er så rikt utstyrt at man nesten vil flytte inn. Brunsneglens hule, komplett med ølflasker og blader fra underlivet av norsk flora og fauna, er et kunstverk i seg selv.
«Triggersystemet» er et møte mellom det lille i det store og det store i det lille. På scenen møter du legendariske skuespillere som Bjørn Sundquist, Anders Baasmo / Magne Håvard Brekke, Thea Stabell / Gjertrud Jynge og Even Stormoen, samt topp musikere, sangere og visuelle kunstnere fra Transiteatret-Bergen. Med Riksteatret får enda flere mulighet til å oppleve den prisbelønte og kritikerroste forestillingen der de bor!
Anmeldelser:
«Triggersystemet gjør mennesket lite og verden stor»
NRK
«En urovekkende, svimlende, grusomt vakker og musikalsk fabel (...) En hyllest til teateret»
Dagsavisen (6)
«Jeg gikk inn som skeptiker. Jeg gikk ut som entusiast. Tore Vagn Lids Triggersystemet er en genistrek»
Harstad Tidende (6)
Vinner av:
«Årets beste forestilling» - Heddaprisen 2025
«Beste Scenetekst» - Heddaprisen 2025
Nominert til:
«Beste drama» - Ibsenprisen 2026
På scenen
Bjørn Sundquist, Anders Baasmo, Magne Håvard Brekke, Thea Stabell, Gjertrud Jynge, Even Stormoen, Tore Vagn Lid, Mathias Grønsdal, Kyrre Bjørkås, Tor Christian Bleikli, Øystein Nesheim, Frøydis Kopperud, Markus Djuve, Bodil Rørtveit, Snorre Bjerck, Hans Knut Sveen og Morten Skage
Team
Lyddesigner: Glenn Eirik Haugland. Kostymedesigner: Ingrid Pettersson. Lysdesigner: Eirik Brende Thosethaugen. Produsent: Anita Basmo Bjørnstad
Av Tore Vagn Lid
Forestillingslengde: 2 timer 30 minutter (ingen pause).
Turnépremiere: Bodø 15. sep 2026
Produsert av Transiteatret-Bergen, på turne med Riksteatret
Riksteatrets omtale: https://www.riksteatret.no/repertoar/triggersystemet/
PRAKTISK INFORMASJON
Arrangementet starter presis. Foajé og Kulturhusbaren åpner en time og 30 min før arrangementstart. Du viser billetten ved inngang til salen. Om du har mobilbillett bør den lastes ned før inngang for å unngå kødannelse.


