Barbereren i Sevilla
Kjøp billett| LØ. 24. APR. KL. 19:00 | Kjøp billett |
| TI. 27. APR. KL. 19:00 | Kjøp billett |
| ON. 28. APR. KL. 19:00 | Kjøp billett |
HVOR: Sandnes kulturhus
PRIS: fra 335,- til 840,-
VARIGHET: Forventet varighet: 3 timer inkl. pause
ARRANGØR: Stavanger symfoniorkester
PRAKTISK INFORMASJON
Arrangementet starter presis. Foajé og Kulturhusbaren åpner en time før arrangementstart. Du viser billetten ved inngang til salen. Om du har mobilbillett bør den lastes ned før inngang for å unngå kødannelse.
Barbereren i Sevilla
Barbereren i Sevilla er en musikalsk komedie full av forviklinger, forelskelse og listige planer - med burlesk vri og regi av Vidar Magnussen.
Vi møter den sjarmerende barbereren Figaro, som med kvikke replikker og enda kvikkere løsninger hjelper den unge greven Almaviva med å vinne den vakre Rosinas hjerte. Tempoet er høyt, melodiene er udødelige, og latteren sitter løst når forkledninger, misforståelser og hemmelige avtaler vikler seg inn i hverandre. Dette er opera på sitt mest lekne – elegant, energisk og uimotståelig underholdende.
Operaen har vært en publikumsfavoritt helt siden premieren på begynnelsen av 1800-tallet, og får nå en helt ny vri i det komiker, skuespiller, tv-personlighet og regissør Vidar Magnussen fører historien inn i sin burleske og ikke minst humoristiske verden. Publikum blir servert poetisk slapstick inspirert av blant andre stumfilmhelten Buster Keaton. Samtidig vil forestillingen anno 2027 være tro mot den opprinnelige historien. Fortellingen synges på norsk, og vi kan love at dette både blir vakkert og morsomt.
Rossinis musikk er bel canto (vakker sang) på sitt ypperste – med lange, velformede vokallinjer, trollbindende arier, ensembler med snert og en raffinert, lyrisk orkestrering. Barbereren i Sevilla er den mest kjente av komponistgeniet Rossinis mange operaer.
Gioachino Rossini (1792–1868): Barbereren i Sevilla (1816)
Librettist: Cesare Sterbini (1784 –1831)
Medvirkende
Peter Szilvay / Dirigent
Vidar Magnussen / Regissør
Gjermund Andresen / Scenograf
Katja Ebbel / Kostymedesigner
Clement Irbil / Lysdesigner
Stian Danielsen/ Koreograf
Lydia Hoen Tjore / Rosina
Markus Schwarz / Doktor Bartolo
Theodor Uggla / Grev Almaviva
Simon Thorbjørnsen / Figaro
Magnus Ingemund Kjelstad / Fiorello
Ketil Hugaas / Don Basilio
Nora Oleanne Sårheim / Berta
Stort orkester eller ca. 50 personer. Orkestergraven blir benyttet.
Stavanger Symfoniorkester i samarbeid med Bergen Nasjonale Opera
PRAKTISK INFORMASJON
Arrangementet starter presis. Foajé og Kulturhusbaren åpner en time før arrangementstart. Du viser billetten ved inngang til salen. Om du har mobilbillett bør den lastes ned før inngang for å unngå kødannelse.


